30 април | 18:00 – 21:00 ч. | вернисаж
На 30 април Ви каним на вернисажа на „Посоки“ – самостоятелна изложба на Снежана Симеонова - носител на Наградата „Иван Лазаров“ за скулптурата 2024.
В галерията ще срещнете камък и метал, моделирани с чувствителност и сила – форми, които преплитат тежест и лекота, устойчивост и преходност. „Посоки“ е не просто заглавие, а отражение на едно търсещо артистично съзнание, което превръща твърдия материал в жива метафора.
Очакваме Ви на 30 април от 18:00 до 21:00 ч. за вернисаж и разговор сред форми, които надскачат граници.
Остава само седмица до откриването на изложбата на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава в галерия Сан Стефано.
18 септември – 2 октомври
Официално откриване: 18 септември (сряда), 18:00 ч.
Съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, вкл. в Париж, Лос Анджелис, Виена и др.
Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби.
37 гoдини по-късно, през 2018г., Сенсуй Оикава отново гостува в България с цел да покаже изложбата "Светът на Генджи Моногатари" (най-представителното произведение в класическата японска литература).
След прекъсването заради Ковид пандемията тя отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.
Работилници:
19 септември (четвъртък), 16:00-16:50 и 17:00-17:50
Безплатно участие с предварителна регистрация на: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Вход свободен
Организира: Посолство на Япония в България
С подкрепата на: Geotechmin
ГАЛЕРИЯ „САН СТЕФАНО“ Основен салон
18.05 – 13.06.2023 г.
Галерия Сан Стефано в домакин на третата годишна изложба на Ателие „Керамика“ на Нов български университет - „Inside Joke”, която всяка година изненадва със силна селекция от авторски пластики.
Керамиката у нас намира свои просеки да избяга отвъд прозаичното си утилитарно приложение. Това подтиква плавното възраждане на пластичния жанр и осезаемо води до радикална промяна на възприятията за керамика.
След успеха на изложбите от 2021 и 2022 г. – „1005 градуса по Целзий“ и „ЦИ13“ студентите от департамента по Керамика на НБУ се завръщат за трета година в салоните на галерията. Някои от тях дебютират, а други умело форсират по вълната на съвременната керамична линия.
"Inside Joke (в превод от англ. "Вътрешна шега") е третата годишна изложба на ателие "Керамика" на НБУ, която ще бъде представена в Галерия Сан Стефано.
Тази година фокусът на студентите е концентриран върху две основни семестриални теми.
Първата е вдъхновена от теста на световноизвестния психоаналитик Роршах, който определя състоянията на пациентите според интерпретациите, които правят, гледайки специфични петна, известни като "петната на Роршах". Студентите създават собствени петна и рисунки по тях, а последният етап е изграждане на пластичен обект.
Втората тема е свързана с традиционната кобалтова рисунка върху керамичен съд, която има богата история и се наблюдава в различни географски райони. Участниците в изложбата я интерпретират в съвременен стил, разглеждайки чрез нея актуални, световни теми.
Междувременно вложеното огромно количество труд и шегите, които съпътстват целия процес на работа остават неясни за публиката. Работата на студентите е колкото индивидуална, толкова и колективна, провокирана от вътрешна химия и вътрешен контекст, базирани на ежедневния многочасов труд, който артистите споделят заедно.
INSIDE JOKE ще представи както студентски, така и преподавателски работи на тримата от ръководителите в бакалавърската програма "Визуални изкуства" - модул "Керамика и порцелан. Дигитални форми" и магистърската програма "Керамика и порцелан. Съвременни и дигитални форми" – проф. д-р Моника Попова, хон. преп. Алина Папазова и ас. д-р Виолета Заранкова."
Пътуване към непознатото // Фотоизложба на Теди Марков - Маркони
04 юни - 18 юни 2024
Официално откриване: 04 юни, вторник, 19:00 ч.
Галерия Сан Стефано Плаза, ул. „Сан Стефано“ 22, Сан Стефано Плаза, вход срещу БНТ
Океаните и моретата заемат основна част от повърхността на нашата планета. Въпреки това, ние знаем изключително малко за тях.
Гмурнете се под вълните, в завладяващия свят на морските обитатели, с нашата нова изложба „ПОДВОДНА ОДИСЕЯ: пътуване към непознатото“.
Фотографът Теодор Марков представя невероятното разнообразие от подводни същества, заснети от различни кътчета на земното кълбо. Ще се срещнете с най-отровното морско създание - синьо-пръстеновия октопод, с великолепната и много срамежлива мандаринова риба; с флабелини, хромодори и морски кончета.
Акцент в изложбата са макро кадри, разкриващи детайли за най-миниатюрните, почти невидими морски организми.
"Когато става въпрос за много малки същества, едно от най-трудните неща е да ги видиш. Би могъл многократно да минеш покрай тях и те да останат незабелязани. Част от стратегията им за оцеляване е да се сливат с околната среда и за неопитното око е много трудно да ги разпознае. Ако снимаш нещо статично, дори и слабото течение усложнява нещата. Заснемането при мен е през визьор, не през дисплея на фотоапарата, което се явява истинско предизвикателство" - споделя Марков.
Приключенският морски фото разказ на автора, разкриващ една малка част от огромното морско биоразнообразие, цели да привлече вниманието на малки и големи към проблемите на морето и неговото опазване, като една от най-уязвимите екосистеми.
Среща с фотографа:
разговор с автора на изложбата за техническия процес по заснемане на кадрите
Изложбата е подходяща за семейства, училищни групи и за всички любители на моретата и океаните.
ГАЛЕРИЯ „САН СТЕФАНО“ Основен салон
21.02 – 21.03.2023 г.
Галерия Сан Стефано открива мащабна експозиция на забележителния автор Борис Гондов. Изложбата включва 50 пластики от дърво, бронз и 50 изящни рисунки, създадени през последните 4 години.
Борис Гондов е роден на 24 октомври 1935 г. в София. Завършва Художествената академия, специалност „Скулптура“, през 1959 г. От 1987 г. до 1992 г. е ректор на НХА. Автор е на редица паметници от национално значение - мемориала „Самуилова крепост“ в гр. Петрич, паметника на Патриарх Евтимий във Велико Търново, паметника на Кольо Фичето в гр. Дряново и други. Неговата монументална композиция „Птици“ е поставена в парка на мира в Нагасаки, Япония.
Творчеството на големия скулптор ще бъде изложено в основния салон на Галерия Сан Стефано от 21 февруари до 21 март.
Всички права запазвни © 2025 Сан Стефано Плаза. Разработено от ИТР Сървисиз Политика за поверителност Бисквитки